W kinach pojawiła się w 2013 roku i od tamtej pory zawładnęła sercami małych dzieci. Inspirowana baśnią Hansa Christiana Andersena o Królowej Śniegu, Kraina Lodu w reżyserii Chrisa Bucka i Jennifer Lee został najbardziej dochodowym filmem animowanym w historii kina.
Zdobyła dwa Oscary, nagrodę BAFTA, Złoty Glob oraz wiele innych nagród i nominacji. Z zyskami sięgającymi miliarda trzystu milionów dolarów animacja znajduje się też w pierwszej dziesiątce najbardziej dochodowych filmów. Co takiego jest w tej animacji, że na jej punkcie oszalał cały świat?
Na pozór wydaję się, że jest to bajka jak każda inna: zamek, księżniczki, księcia – typowa animacja Disneya. Jednak, gdy przyjrzymy jej się bliżej, to wszystko nie jest takie, jakie mogłoby się wydawać. Mamy tu księżniczki, siostry Elsę i Annę ale nie takie typowe, do jakich przyzwyczaiły inne animacje Disneya. Zazwyczaj głównym celem damskich postaci – księżniczek było znalezienie prawdziwej miłości, pięknego księcia na białym koniu. To w milionach młodych dziewczynek rodziło przekonaniu, że ich rola sprowadza się do bycia miłą, czarującą kobietą i oczekiwaniu na swojego księcia, który je uratuje z opresji. Elsa – główna bohaterka –nie oczekuje męskiej pomocy, ale bierze sprawy w swoje ręce i odkrywają prawdziwą siebie.
Nie oznacza to jednak, że męskie postaci nie odgrywają tu żadnej ważnej roli. Pozornie idealny Hans okazuje się czarnym charakterem, zaś Kristoff, mimo że nie jest księciem, zdobywa ostatecznie miłość księżniczki Anny. Pokazuje to, jak bardzo zmieniły się wzorce męskości w produkcjach Disneya.
Scenariusz i odpowiednio wyważona dynamika akcji sprawiają, że nie można oderwać oczu od ekranu. Animacja jest przepiękna wizualnie. Mamy pełną zwrotów akcji fabułę, bohaterskie postaci i scenariusz pełen żartów i błyskotliwych tekstów.
Piosenki z Krainy Lodu zna chyba każdy, nawet jeśli nigdy nie oglądał bajki. Wielu uznaje je za najmocniejszy element tej animacji. Mam tę moc, czy Ulepimy dziś bałwana to piosenki, które szybko wpadają w ucho i zostają z nami na bardzo długo.
Kraina lodu niesie za sobą także inne ważne moralnie przesłanie. Z pewnością za takie można uznać ukazanie w niej, na czym polega prawdziwa miłość. Jest to ukazane nie w relacji księżniczka – książę, a między siostrami. Miłość jest tu pokazana, jako gotowość do poświęcenia się na rzecz innych osób. Uczy dzieci tego, że czasami warto porzucić utarte schematy i przestać jedynie spełniać oczekiwania innych. Kraina Lodu to przede wszystkim opowieść o siostrzanej miłości, przyjaźni i poświęceniu.