Informacje o śmierci różnych gwiazd filmu każdego dnia zasmucają miłośników kina. Wielu z nich to przedstawiciele najważniejszych okresów współczesnej kinematografii, zachwycający widzów przez całe dziesięciolecia. Obecnie wciąż znaczna część aktorów pozostaje aktywna zawodowo do końca życia, nawet mimo sędziwego wieku. Dla wielu artystów aktorstwo jest bowiem prawdziwą pasją, z której nie potrafią zrezygnować.

Eva Marie Saint

Eva Marie Saint urodziła się 4 lipca 1924 roku. Dwie z jej najbardziej pamiętnych kreacji to nagrodzona Oscarem rola w filmie Elii Kazana „Na nabrzeżu” z 1954 roku oraz rola w filmie Alfreda Hitchcocka „Północ, północny zachód ” z 1959 roku. Jedną z jej ostatnich postaci wykreowanych na postaci była Matka Saint-Raphael w filmie „Mariette w ekstazie” z 2019 roku. Eva Marie Saint użyczyła także głosu w serialu komediowym „The Pack Podcast” w 2020 roku.

Angela Lansbury

Angela Lansbury urodziła się 16 października 1925 roku. Aktorka rozpoczęła karierę w branży rozrywkowej w filmie „Gaslight” z 1944 roku. Znana jest z roli pisarki kryminałów Jessiki Fletcher w długoletnim serialu telewizyjnym „Murder, She Wrote” oraz roli pani Potts w klasycznym filmie animowanym Disneya „Piękna i Bestia” z 1991 roku. Uczęszczała na różne castingi do reklam, a w ostatnich latach pojawiła się również w „Powrocie Mary Poppins” z 2018 roku.

Dick Van Dyke

Dick Van Dyke przyszedł na świat 13 grudnia 1925 roku, a karierę rozpoczął w telewizji od „The Phil Silvers Show”. W 1961 artysta wylądował na swoim własnym autorskim programie, który trwał do 1966. Jego wczesne filmy to „Bye Bye Birdie” z 1963 roku i „Mary Poppins” z 1964 roku. Niedawno użyczył głosu postaci z serialu telewizyjnego „Kidding” z Jimem Carreyem z 2020 roku i wygrał casting do filmu komediowego „Odlotowa przygoda”.

Lisa Lu

Lisa Lu to aktorka urodzona w Chinach 19 stycznia 1927 roku, która wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych w latach pięćdziesiątych. Zaliczyła znaczące role w filmach „Ostatni cesarz” z 1987 roku oraz w filmie „Klub szczęścia” z 1993 roku. W 2018 roku zagrała w popularnej komedii „Bajecznie bogaci Azjaci „, a także pojawiła się w „Zaginięciu Mrs. Wu” z 2021 roku. Aktorka jest bardzo aktywna zawodowo i chętnie wybiera castingi do filmów z wielu różnych gatunków.

James Hong

Urodzony 22 lutego 1929 roku James Hong to jeden z założycieli East-West Players, azjatyckiego teatru w Los Angeles. Aktor ten ma koncie ponad600 aktorskich osiągnięć. Trzy filmy, w których wystąpił – „Chinatown”, „Samolot” i „Łowca androidów” – zostały wybrane przez Bibliotekę Kongresu do umieszczenia w Narodowym Rejestrze Filmowym ze względu na ich znaczenie kulturowe, historyczne i estetyczne. Podobnie jak wielu innych aktorów, regularnie chodzi na castingi do seriali. W Polsce informacje na ich temat sprawdzić można za pośrednictwem platformy CastingPro, która udostępnia również liczne narzędzia interaktywne.

Clint Eastwood

Urodzony w San Francisco 31 maja 1930 roku Clinton Eastwood Jr. jest najbardziej znany z grania gliniarzy i kowbojów, ale zadebiutował w Hollywood w dwóch filmach o potworach z 1955 roku: „Zemsta stworzenia” i „Tarantula”. Po serii hitowych spaghetti westernów w połowie lat 60., Eastwood założył własną firmę producencką, Malpaso Productions. Jako reżyser zadebiutował w 1971 roku, jednak dopiero w 1993 roku zdobył swoje pierwsze Oscary dla najlepszego filmu i najlepszego reżysera za film „Unforgiven”. Obecnie wciąż odnosi sukcesy po obu stronach kamery. Jego najnowszy projekt to „Cry Macho” z 2021 roku.

James Earl Jones

James Earl Jones urodził się 17 stycznia 1931 roku, a do jego najbardziej znanych ról należą m.in. „Wielka biała nadzieja”, „Przybywam do Ameryki” i „Pole snów”. Zyskał popularność za sprawą swojego głębokiego głosu, którego użyczył m.in. postaci Dartha Vadera w „Gwiezdnych wojnach” czy Mufasie w „Królu Lwie”. Jego najwcześniejsze role telewizyjne to włączanie telenowele. Niedawno wcielił się w rolę Jaffe Joffera w filmie „Coming 2 America” z 2021 roku.